ManşetTürkiye

Çöpçatanlık ajansı açılması için Meclis’e başvurdu

Evlenmek istediğini, ancak kabul edecek eş bulamadığını belirten Ö.D. kendisi gibi birçok insanın bulunduğunu belirterek, devletin evlenmek isteyenleri buluşturacak yasal ajanslar açmasını talep etti.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre evlenmek isteyen ancak kendisine eş bulamayan bir vatandaş, TBMM’den sürpriz bir talepte bulundu. İstanbul-Adalar’da yaşayan Ö.D., TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak evlenmek istediğini ancak kendisiyle aile kurabilecek bir aday bulamadığını kaydetti. Ö.D. kendisi gibi evlenmek isteyen vatandaşlar için yasal ajansların açılmasına kanunen izin verilmesini istedi.
Vatandaşın “çöpçatanlık ajansı” talebi Meclis bürokrasisini gülümsetirken, talep işleme alındı. Mevzuat açısından yapılan incelemede talebin kanunen mümkün olmadığı tespiti yapıldı. Türk Medeni Kanunu’nda evlilik için başvuru makamının evlendirme daireleri olduğu ve nikahın da, ancak belediye başkanları, evlendirme memurları veya muhtarlar tarafından kıyılabileceği vurgulandı.

KANUN ŞART

Türkiye’de evlenme şeklinin birbiriyle evlenecek erkek ve kadının sözle veya yazılı başvurularıyla olabileceğine anlatan komisyon, ilgili kurumdan evlenme izni alındıktan sonra aile kurulabileceğini dile getirdi. Komisyon, evlenme törenlerine vurgu yaparak, “Aile cüzdanı gösterilmeden evlenmenin dini töreni yapılamaz. Evlenmenin geçerli olması dini törenin yapılmasına bağlı değildir” ifadesini kullandı.

Komisyon, Ö.D.’nin çöpçatanlık ajansı talebinin kanuni değişiklik gerektirdiğini, bu nedenle bu eksendeki başvuruları görüşemeyeceğini bildirdi. Toplumsal yararı olan dilekçelerin bir örneğinin TBMM Başkanlığı ve bilgi için Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiğini belirten komisyon, gelen yasal düzenleme talebinin milletvekillerine iletildiğini kaydetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı