KıbrısManşet

Polis müfettişi mahkemeye çıktı

Dün tutuklanan Polis Genel Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis müfettişi G.M.Ç., bugün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran Polis Başmüfettişi Tarkan Kızıltuğ, zanlı hakkında; 9 Ocak 2017 ile 9 Ağustos 2018 tarihleri arasında “haksız mal edinme” ve 2016 yılında “kamu görevlisinin rüşvet talebi”, “gizli bilgilerin ifşası” ve “görevi kötüye kullanma” iddialarıyla soruşturma başlatıldığını söyledi.

1.5 yıl önce şikayet dilekçesi verilmiş
Başmüfettiş, 28 Mart 2018 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alınan bir dilekçede, zanlının, bir akrabasının TC İş Bankası’nda bulunan para ve altınlarını zimmetine alıp, Girne’de ikamet ettiği apartman dairesi ve Esentepe’deki araziyi adına devraldığına ilişkin şikâyette bulunulduğunu söyledi.

“Kiralık kasa kiraladı”
Polis Başmüfettişi Kızıltuğ, zanlının bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL parayı kendi adına yatırdığının ve zanlının kasa kiraladığı yönünde tespitler de olduğunu anlattı.

Yüksek meblağlı harcamalar
Başmüfettiş, hesapların araştırılması gerektiğini ve paranın kaynağının belli olmadığını ayrıca zanlının son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının da belirlendiğini belirtti.

Tarkan Kızıltuğ, zanlının mal varlığındaki değişimleri bağlı olduğu kuruma bildirmediğini ve kendisine yazılan yazı doğrultusunda PGM’ye yazılı izahatta bulunduğunu söyledi.

Rüşvet iddiası
Başmüfettiş Kızıltuğ, zanlının 2016 Haziran ayında aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüştüğünü ve ona gizli bir yazıyı gösterip, rüşvet talep ettiği iddiası da olduğunu belirtti.

Kızıltuğ, zanlıdan sözlü olarak izahat istendiğini, zanlının bazı izahatlarda bulunduğunu belirtti.

Gizli ibareli resmi evraklar bulundu
Zanlının dün 14.45’te tutuklandığını söyleyen Kızıltuğ, mahkeme emriyle üzerinde, arabasında ve evinde arama yapıldığını anlattı. Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlının gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile dosyaların, dizüstü bilgisayarların, hard-disklerin, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını belirtti.

Kızıltuğ, soruşturmanın çok geniş ve kapsamlı olarak devam ettiğini söyleyerek, emare alınan binlerce evrakın, ayrıca dizüstü bilgisayarların, hard-disklerin, CD ve emarelerin inceleneceğine vurgu yaptı.

Üç gün tutukluluk talebi
Kızıltuğ, zanlının sözlü beyanları ile izahatlarının da araştırılacağına dikkat çekti. 20 ifade alındığını, 10-15 ifadenin daha alınması gerektiğini belirten Kızıltuğ, bu aşamada zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Kanser tedavisi görüyor
Zanlı Çekici’nin avukatı Mustafa Algun, tutukluluk süresine itiraz etmezken, kanser tedavisi gören müvekkilinin ilaçlarının temin edilmesini talep etti.

Mahkemede konuşan zanlı, “Sürekli tansiyonum çıkıyor” dedi.

İki gün tutukluluk verildi
Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Gülay Süleymanoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasına ve gerekli sağlık kontrollerinden geçirilmesi ve ilaçlarının temin edilmesine emir verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı