EkonomiManşet

Taçoy’dan A’dan Z’ye elektrik meselesi

Taçoy, katıldığı bir televizyon programında, EL-SEN’in grevi de dahil olmak üzere enerji konusunda yaşananları değerlendirdi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, katıldığı bir televizyon programında, EL-SEN’in grevi de dahil olmak üzere enerji konusunda yaşananları değerlendirdi.

Bakanlık açıklamasına göre, hükümet göreve gelmeden önce de kurum içerisinde jeneratör tartışması yaşandığını anımsatan Taçoy, ODTÜ tarafından hazırlanan raporda söz konusu jeneratörlerin alımının “fizibıl olmayacağı” görüşü bulunduğunu hatırlattı.

Muhalefetteyken takip ettiği bu tartışmalara 22 Mayıs’tan bu yana hükümetin ilgili bakanı olarak dahil olduğunu ifade eden Taçoy, “KIB-TEK borçlarının ne olduğunu kamuoyuna izah ederek göreve başladım. Ay başında maaşları ödemek için 5 milyon, akaryakıt ödemesi için 22 milyon, AKSA’ya ödeme yapmak için de yaklaşık 40 milyon gibi bir paraya ihtiyacım vardı” dedi.

Grev konusu
Bakan Taçoy, çatışma kültürünün kuruma zarar vereceğini vurgulayarak, grevin bir hak olduğunu ve çalışanların da greve katılımlarını doğal karşılamak gerektiğini ifade etti.

“Sadece grevde değil, çalışma hayatında da birlik olsunlar. Bundan aşırı derecede memnuniyet duyarım, huzur duyarım” diyen Taçoy, yatırıma karşı olmadığının altını çizdi.

Jeneratör alımı
Jeneratör alımının mevcut sorunların devamından başka bir işe yaramayacağını anlatan Taçoy, karar verilirken her türlü olasılık ve sonucun düşünülerek iyi hesap yapılması gerektiğini vurguladı.

“Görevimizi hakkıyla yapmaya devam edeceğiz” diyen Taçoy, gerek sendika gerekse çalışanlarla savaşma kültürüyle değil, yaşatma kültürüyle bir araya gelme noktasında olduklarını söyledi.

Taçoy, “Siyaseten kimseden önde değiliz. Bu işe kim isterse gelsin girsin, bu bir memleket meselesidir. O nedenle de ortak bir şekilde sahip çıkarak gerekeni yapacağız” dedi.

İlk adımın aritmetik dengeyi sağlamak olduğunu yineleyen Taçoy, ardından iletim yatırımı ve sonrasında da üretim yatırımı ile yola devam edeceklerini kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı